Holandská liga: Kde se rodí fotbalové hvězdy zítřka?

Holandská Liga

Historie a vývoj

Kořeny nizozemské fotbalové ligy sahají až do roku 1888, kdy se začala psát historie organizovaného fotbalu v Nizozemsku. První ročník nesl název „Voetbalkampioenschap der Nederlanden“ a zúčastnilo se ho pouhých šest týmů. Vítězem se stal klub VV Concordia z Rotterdamu. Liga prošla v průběhu let mnoha změnami, ať už šlo o formát soutěže, počet účastníků nebo název. Významným milníkem byl rok 1956, kdy se zavedl profesionální fotbal a liga získala název „Eredivisie“, jak ji známe dnes. Eredivisie se od té doby stala jednou z nejatraktivnějších a nejvyrovnanějších lig v Evropě, která vychovala řadu fotbalových hvězd a legend. Mezi nejúspěšnější kluby patří AFC Ajax, PSV Eindhoven a Feyenoord Rotterdam, které si mezi sebou rozdělily většinu mistrovských titulů.

Formát soutěže a pravidla

Nizozemská nejvyšší fotbalová soutěž, oficiálně nazývaná Eredivisie, se pyšní bohatou historií a napínavými zápasy. Soutěž se hraje systémem každý s každým doma a venku, celkem tedy 34 kol. Vítěz Eredivisie získává titul mistra Nizozemska a postupuje do skupinové fáze Ligy mistrů UEFA. Druhý tým v tabulce postupuje do předkola Ligy mistrů. Týmy na třetím a čtvrtém místě se utkají o postup do Evropské konferenční ligy UEFA. Naopak, boj o udržení ve spodní části tabulky je neméně napínavý. Poslední tým Eredivisie sestupuje přímo do druhé nejvyšší soutěže, Eerste Divisie. Tým na 16. místě hraje baráž o udržení s týmy z Eerste Divisie. Eredivisie je známá svou ofenzivní hrou a atraktivním fotbalem, který přitahuje fanoušky z celého světa.

Nejlepší kluby a jejich rivalita

Nizozemská fotbalová liga se pyšní bohatou historií a vášnivými fanoušky. Mezi nejlepší kluby patří bezesporu Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven a Feyenoord Rotterdam. Tyto tři velkokluby dominují lize po dlouhá desetiletí a jejich vzájemné zápasy, známé jako "De Klassieker" (Ajax vs. Feyenoord) a "De Topper" (Ajax/Feyenoord vs. PSV), patří k nejvyhrocenějším v Evropě. Rivalita mezi kluby je historicky podmíněná, ať už jde o sportovní úspěchy, regionální rozdíly nebo odlišnou filozofii. Fanoušci prožívají tyto zápasy s neskutečnou vášní a atmosféra na stadionech je elektrizující. Kromě "velké trojky" se v posledních letech prosazují i ​​další kluby, jako AZ Alkmaar, FC Utrecht nebo Vitesse Arnhem, které se snaží bojovat o poháry a znepříjemnit život favoritům. Nizozemská liga tak nabízí atraktivní podívanou plnou emocí, skvělých fotbalových momentů a napínavých soubojů až do posledního kola.

Srovnání holandské ligy s anglickou Premier League
Vlastnost Holandská liga (Eredivisie) Anglická Premier League
Počet týmů 18 20
Počet zápasů za sezónu (na tým) 34 38
Dominantní kluby posledních let Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven Manchester City, Liverpool FC

Legendární hráči a trenéři

Nizozemská fotbalová liga se pyšní bohatou historií a spoustou legendárních postav. Mezi nejzářivější hvězdy patří bezesporu Johan Cruyff, trojnásobný držitel Zlatého míče a symbol totálního fotbalu. Jeho elegance, technika a fotbalové myšlení uchvátily celý svět. Další ikonou je Marco van Basten, geniální útočník s neuvěřitelným citem pro góly. Jeho volej ve finále Eura 1988 je dodnes považován za jeden z nejkrásnějších gólů historie. Nesmíme zapomenout ani na charismatického Ruuda Gullita, tahouna nizozemské reprezentace a AC Milán. Jeho síla, rychlost a neúnavnost z něj dělaly postrach všech obran. Mezi legendární trenéry patří Rinus Michels, architekt totálního fotbalu, a Louis van Gaal, stratég s přísnými metodami, ale i řadou úspěchů. Tito a mnozí další zanechali v nizozemském fotbale nesmazatelnou stopu a inspirovali generace fotbalistů po celém světě.

Evropské úspěchy a neúspěchy

Nizozemská fotbalová liga, známá také jako Eredivisie, má za sebou bohatou historii v evropských pohárech. Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven a Feyenoord Rotterdam patří mezi nejúspěšnější nizozemské kluby na evropské scéně. Ajax se může pochlubit čtyřmi tituly v Lize mistrů a PSV a Feyenoord po jednom vítězství v nejprestižnější klubové soutěži Evropy. Nizozemské kluby také slavili úspěchy v Poháru UEFA/Evropské lize, kde Ajax, PSV a Feyenoord získaly celkem sedm titulů. V posledních letech se však nizozemským klubům v evropských pohárech tolik nedaří. Eredivisie ztratila na prestiži a nizozemské kluby se potýkají s finančními problémy a odchodem klíčových hráčů do silnějších lig. Přesto se stále najdou výjimky, jako například Ajax, který se v sezóně 2018/2019 probojoval až do semifinále Ligy mistrů.

Vliv na nizozemský fotbal

Nizozemská fotbalová liga, známá také jako Eredivisie, má významný vliv na nizozemský fotbal. Liga je líhní talentů a produkuje jedny z nejlepších světových hráčů. Mnoho z nich se prosadilo v předních evropských klubech. Ajax, PSV Eindhoven a Feyenoord, to jsou tradiční nizozemské kluby, které si získaly mezinárodní reputaci. Jejich úspěchy v evropských pohárech přispívají k prestiži nizozemského fotbalu. Liga je známá svým útočným stylem hry a důrazem na technické dovednosti. To přitahuje fanoušky z celého světa a dělá z ní jednu z nejatraktivnějších lig v Evropě.

Holanská liga, to je kolébka ofenzivního fotbalu, kde se zrodila řada legend a kde se i dnes rodí hvězdy zítřka.

Bořivoj Novotný

Zajímavosti a rekordy ligy

Nizozemská fotbalová liga, oficiálně nazývaná Eredivisie, je proslulá svou útočnou hrou a vývojem mladých talentů. Vždyť právě z této ligy vzešly legendy jako Johan Cruyff, Marco van Basten nebo Dennis Bergkamp. Věděli jste ale, že Ajax Amsterdam drží rekord v počtu získaných titulů mistra Eredivisie? S 36 tituly jsou nejúspěšnějším klubem v historii soutěže. Zajímavostí je, že PSV Eindhoven je jediným týmem, který dokázal vyhrát Eredivisie čtyřikrát v řadě, a to hned dvakrát – v letech 1986 až 1989 a 2015 až 2018. Liga se také pyšní věrnými fanoušky. Feyenoord Rotterdam drží rekord v nejvyšší průměrné návštěvnosti na zápas v jedné sezóně, a to neuvěřitelných 51 117 diváků na zápas v sezóně 1996/97. Eredivisie je zkrátka plná zajímavostí a rekordů, které z ní dělají jednu z nejatraktivnějších fotbalových lig v Evropě.

Publikováno: 12. 01. 2025

Kategorie: sport