Adrenalin na čtyřech kolech: Objevte svět motokár!

Go Kart

Historie motokár

Kořeny motokár sahají do poválečné Ameriky, konkrétně do roku 1956. Tehdy Art Ingels, mechanik závodního týmu Kurtis Kraft, sestrojil v Kalifornii první motokáru. Použil k tomu trubkový rám a motor z travní sekačky West Bend. Tento jednoduchý stroj, původně zamýšlený pro zábavu, se rychle stal hitem a odstartoval doslova motokárovou mánii. První závody na improvizovaných okruzích na sebe nenechaly dlouho čekat a popularita motokár rostla raketovým tempem. Do Evropy se motokáry dostaly na konci 50. let a brzy si získaly srdce fanoušků i zde. První motokáry se od těch dnešních značně lišily. Byly jednodušší, pomalejší a postrádaly sofistikované brzdové systémy a pneumatiky. Přesto se staly skvělou platformou pro budoucí závodní jezdce. Mezi legendy, které s motokárami začínaly, patří například Ayrton Senna, Michael Schumacher nebo Lewis Hamilton. Motokáry se staly vstupní branou do světa motorsportu pro mnoho talentovaných jezdců. V průběhu let se motokáry neustále vyvíjely. Získávali na rychlosti, bezpečnosti a technické vyspělosti. Dnes existuje nepřeberné množství motokárových kategorií, od dětských až po profesionální, a motokárový sport si udržuje své pevné místo na slunci.

Typy motokár

Svět motokár nabízí rozmanitou škálu typů, které uspokojí jak začínající jezdce, tak ostřílené závodníky. Mezi nejoblíbenější patří motokáry pro rekreační účely, ideální pro nenáročné jízdy na motokárových okruzích. Tyto stroje se vyznačují jednoduchostí, snadnou ovladatelností a nízkými provozními náklady. Pro ty, kteří touží po adrenalinovém zážitku a soutěživosti, jsou určeny závodní motokáry. Tyto sofistikované stroje se dělí do různých kategorií podle výkonu motoru, stáří jezdce a typu pneumatik. Mezi nejznámější patří kategorie KZ, OK a Rotax Max. Závodní motokáry se vyznačují vysokým výkonem, nízkou hmotností a špičkovými komponenty, které zaručují maximální rychlost a ovladatelnost na trati. Výběr správného typu motokáry závisí na individuálních preferencích, zkušenostech a cílech jezdce. Před pořízením vlastní motokáry je vhodné si vyzkoušet různé typy a poradit se s odborníky.

Vlastnost Motokáry Formule 1
Maximální rychlost (přibližně) 60-160 km/h (záleží na typu a trati) 370 km/h+
Hmotnost (přibližně) 75-150 kg 798 kg (včetně jezdce a paliva)
Použití převodovky Některé ano, některé ne Ano

Základní vybavení jezdce

Bezpečnost je na prvním místě, a proto je základní výbavou každého motokárového jezdce kombinéza. Ta by měla být vyrobena z odolného, ​​nehořlavého materiálu, který chrání pokožku před odřeninami v případě nehody. Důležité je, aby kombinéza dobře padla a neomezovala v pohybu. Dalším nezbytným prvkem jsou rukavice. Motokárové rukavice jsou speciálně navrženy tak, aby poskytovaly pevný úchop volantu a zároveň chránily ruce před vibracemi a odřeninami. Měly by být vyrobeny z prodyšného materiálu, který zajistí pohodlí i během delších jízd. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na helmu. Ta je bezpochyby nejdůležitějším prvkem výbavy, protože chrání hlavu jezdce v případě nehody. Motokárová helma by měla být homologovaná a vybavena hledím odolným proti poškrábání. Při výběru helmy je důležité dbát na to, aby dobře seděla a neomezovala zorné pole.

Bezpečnost na trati

Motokáry jsou sice vzrušující a adrenalinový sport, ale bezpečnost musí být vždy na prvním místě. Před vstupem na trať je nezbytné mít na sobě odpovídající bezpečnostní vybavení. To zahrnuje přilbu, která splňuje homologační normy, závodní kombinézu odolnou proti oděru, rukavice a boty s pevnou podrážkou. Před jízdou si vždy zkontrolujte stav motokáry, zejména brzdy, pneumatiky a řízení. Důležitá je také komunikace s traťovým komisařem a dodržování všech jeho pokynů a vlajek. Na trati jezděte zodpovědně a s ohledem na ostatní jezdce. Dodržujte bezpečnou vzdálenost, předcházejte pouze v určených úsecích a vyvarujte se riskantních manévrů. Pamatujte, že bezpečnost je kolektivní odpovědností všech účastníků. Po ukončení jízdy vždy zpomalte a bezpečně se vraťte do depa. Dodržováním těchto zásad si zajistíte bezpečný a příjemný zážitek z jízdy na motokárách.

Základy řízení motokáry

Řízení motokáry se může zdát jednoduché, ale skrývá v sobě mnohem více, než se na první pohled zdá. Základní principy zahrnují ovládání volantu, plynu a brzdy, ale klíčem k úspěchu je jejich harmonická souhra. Správné používání váhy těla v zatáčkách, citlivé dávkování plynu a efektivní brzdění jsou dovednosti, které odlišují zkušeného jezdce od začátečníka. Důležitá je i znalost trati a její specifika, jako jsou rychlé pasáže, technické zatáčky a vhodné body pro předjíždění.

Oblíbené motokárové tratě

Česká republika se může pochlubit pestrou škálou motokárových tratí, které lákají jak zkušené jezdce, tak i nadšence do tohoto adrenalinového sportu. Mezi nejoblíbenější patří bezpochyby motokárová hala Kart Planet Prague v pražských Letňanech. Tato moderní hala nabízí 420 metrů dlouhou trať s technickými pasážemi a širokými možnostmi předjíždění. Díky kvalitnímu povrchu a osvětlení jezdci ocení skvělou přilnavost a viditelnost i v noci. Další vyhledávanou destinací je motokárová dráha v Sosnové u České Lípy. Tato venkovní trať o délce 1230 metrů je zasazena do malebného prostředí a nabízí rychlé rovinky i technické zatáčky, které prověří schopnosti každého jezdce. Pro milovníky adrenalinu a vysokých rychlostí je pak ideální volbou Autodrom Most s jeho motokárovou dráhou o délce 1200 metrů. Tato trať je součástí profesionálního závodního okruhu a nabízí tak nezapomenutelný zážitek z jízdy ve vysokých rychlostech.

Motokára jako vstup do motorsportu

Motokáry představují ideální první krok do světa motorsportu, a to z mnoha důvodů. Jízda v motokáře je neuvěřitelně vzrušující a umožňuje zažít dynamiku a adrenalin závodění v relativně bezpečném a kontrolovaném prostředí. Naučíte se zde základům ovládání vozidla, brzdění, zatáčení a držení stopy, což jsou dovednosti, které jsou nezbytné pro jakoukoli formu motoristického sportu. Motokáry jsou také relativně dostupné z hlediska nákladů ve srovnání s jinými motoristickými disciplínami. Pořizovací cena motokáry a provozní náklady jsou nižší než u závodních vozů, což umožňuje širšímu spektru lidí vyzkoušet si tento sport. Navíc existuje mnoho motokárových tratí a závodních sérií po celé zemi, které nabízejí příležitosti pro začínající i zkušené jezdce. Mnoho profesionálních závodních jezdců, včetně legend Formule 1, jako jsou Ayrton Senna, Michael Schumacher nebo Lewis Hamilton, začínalo svou kariéru právě na motokárách.

Publikováno: 06. 11. 2024

Kategorie: sport